Отже, що отримують одинокі пенсіонери, які очікують на опіку і піклування від Фонду Олени Орєхової. Маємо конкретний приклад ошуканого львівського пенсіонера, власника квартири на Сихові площею 36,9 кв м, який повірив у солодкі обіцянки представника Фонду п.Мостіпан. Пенсіонер зі слабким здоров’ям, маючи борг перед банком, спокусився на разовий початковий платіж і повний догляд до кінця своїх днів, погодився підписати з Фондом договір довічного утримання. У нотаріуса пенсіонер будучи під ейфорією закриття боргів не звернув увагу на присутність сторонніх людей, очікування у зв’язку із донесенням якихось довідок і пропозицією підписати договір не читаючи. По завершенні процедури, отримавши екземпляр договору пенсіонер зрозумів, що його ошукали.
Як з’ясувалося згодом, договір він підписав не з Фондом, а з приватною особою, за дивним збігом обставин Набувачем (а не опікуном) виявилась мати засновниці Фонду – Орєхова Лариса Василівна. Квартиру пенсіонера, який в договорі вказаний як Відчужувач, площею майже 40 кв.м, яку ніколи не відвідував жоден представник Фонду, оцінили всього у 227 222 тис.грн. (8,7 тис. дол.). Окрім, разового платежу у розмірі 60 тис. грн.(2300$), він отримуватиме по 800 грн. щомісячно, що становить близько 370$ на рік. З додаткових бонусів пенсіонер отримає оплату комунальних послуг і відшкодування витрат на власне поховання. Саме 800 грн. це сума за яку пенсіонер має забезпечити собі догляд і власні життєві щомісячні потреби.
Представник «Фонд допомоги Олени Орєхової» у Львові пані Мостіпан, знаходить одиноких людей з помешканням і затягує їх до нотаріуса, далі – за лічені години людина залишається без помешкання і будь-яких шансів повернути його, адже договір складено бездоганно. Одинокий пенсіонер навіть не підозрює, що підписує цей договір не з Фондом, а з покупцем квартири. Договір довічного утримання, який за українським законодавством є договором догляду у версії Фонду передбачає лише разову виплату, яка складає кілька відсотків від вартості квартири і щомісячні виплати у кількасот гривен. Покупців на квартири одиноких пенсіонерів знаходить фірма «Рента-Капітал» , яка на своїй сторінці пропонує привабливі інвестиційні програми «Квартира дитині», «Європейська пенсія» і «Інвестор». Усі програми пропонують придбати квартири у різних містах України за третину ринкової ціни. Серед контактів – лише номера мобільних телефонів. В єдиному реєстрі фірми під назвою «Рента-Капітал» в Україні не існує – це торгова марка групи компаній ТОВ «НК-Груп», зареєстрованої в Києві у 2006 році Вулах Михайлом Миколайовичем, яка відповідно до Свідоцтва займається «іншою допоміжною діяльністю у сфері фінансового посередництва» та «управлінням нерухомим майном». Власне, Вулах Михайло Миколайович і Олена Орєхова також є засновниками ТзОВ «Центр допомоги та соціального захисту пенсіонерів». Директором ще однієї фірми, яка займаються аналогічною діяльністю в Україні – «Союз інвалідів «Ірина», є також Олена Орєхова.
Враховуючи, що в інвестиційних програмах Рента-Капітал середній термін очікування квартири складає три роки , пані Лариса Орєхова сподівається отримати 40 метрове помешкання львівського пенсіонера на Сихові за 4 тис. $ (включаючи комунальні послуги).
Чи став би пенсіонер підписувати договір, почувши, що «средний период ожидания освобождения квартиры – 3 года»? І чи підписав би такий договір так званий «інвестор», який прагне лише «чисто грошових відносин», почувши, що одинокій людині, з якою він укладає договір, по радіо вже пообіцяли цілодобового доглядача?
Афери цієї групи компаній щодо ошукування пенсіонерів мають місце по всій Україні, про що є чимало повідомлень в мережі інтернет. В Києві цей бізнес настільки розрісся, що для визначення більш чіткого терміну вичікування смерті пенсіонера долучили безкоштовне медичне обстеження від дочірньої фірми.
Розголошень таких шахрайських випадків дуже мало, адже одинокий пенсіонер не має ресурсу відстоювати своє право на помешкання в суді. Та й розуміння того, що його ошукали приходить значно пізніше, коли одинока людина залишається в повній самотності зі своїми побутовими і особистими проблемами і щомісячною мізерною оплатою на рахунку в банку.
У Львові згаданий випадок такого шахрайства набирає розголосу. На місцевому телебаченні керівник юстиції обіцяв розслідування дій нотаріуса, який засвідчив договір довічного утримання з текстом договору ренти (адже Договір ренти не є підставою для реєстрації права власності, оскільки в переліку, яким керується БТІ при реєстрації права власності, цей вид договору відсутній).
Про такі схеми потрібно говорити в побуті, аби інформація дійшла до тих, хто потребує допомоги і маючи помешкання справедливо сподівається взамін отримати опіку і піклування.