Більшість львів’ян, спостерігаючи за повідомленнями про судові засідання щодо Стадіону «Сільмаш» не можуть збагнути, з ким громада воює і хто винний у втраті такого потрібного громадського об’єкту спортивної інфраструктури.
Насправді все дуже просто: стадіону «Сільмаш» у львів’ян давно не має – трава футбольного поля, зруйновані бігові доріжки, роздягальня для спортсменів і навіть фундамент колишньої огорожі – все це об’єкти приватної власності ТОВ «Три Корони Девелопмент». І у цій сумній історії є лише один позитивний фактор – це земля, яка досі належить громаді.
Усім відомо, що Стадіон «Сільмаш» належав заводу ВАТ «Львівсільмаш», який у період банкрутства, 30 серпня 2007 року, продав роздягальню для спортсменів площею 392,3 м кв і споруду стадіону ТзОВ «Чесний продукт», від якого і відділився нинішній власник цього майна ТОВ «Три Корони Девелопмент». Ціна договору купівлі-продажу склала 1 947 600,00 грн. (при курсі $5,02 грн.-5,04 грн. це орієнтовно 387 196,00 $). Від сторони ВАТ «Львівсільмаш» договір підписав тимчасово виконуючий обов’язки голови правління пан Онищак П.І., якому такі повноваження було надано спеціальним рішенням Спостережної ради від 28.05.2007 року. Через рік ВАТ «Львівсільмаш» звертається до Господарського суду Львівської області про визнання недійсним цього договору купівлі-продажу. У матеріалах судової справи №10/146 позивачем зазначено, що «договір купівлі-продажу майна було укладено без необхідного обсягу цивільної дієздатності представника продавця та за відсутності у нього права власності на відчужене майно». Крім того, ВАТ «Львівсільмаш» у свій заяві зазначає про необхідність дослідження оригіналу рішенням Спостережної ради. Рішенням Господарських судів усіх трьох інстанцій було підтверджено законність договору купівлі продажу і право власності ТОВ «Три Корони Девелопмент» на роздягальню для спортсменів і споруду стадіону.
Дослідити історію продажу стадіону докладніше не має змоги, адже у жовтні 2017 року ВАТ «Львівсільмаш» було ліквідовано, а все майно колишнього заводу перейшло у власність Відкритого акціонерного товариства «Міжрегіональний фондовий Союз», власником 50,99% акцій є ТзОВ «Леополіс Конгрес Хол», яке через ПАТ «Закритий недиверсифікований венчурний інвестиційний фонд «Рассвет» є власністю родини Сабашук з Запоріжжя.
Незважаючи на законність права власності на об’єкти нерухомості, права на оренду чи користування земельною ділянкою ТОВ «Три Корони Девелопмент» не має.
Саме ця обставина давала підґрунтя для тихих підступних планів забудови території стадіону. Так, 27 грудня 2007 року ЛМР прийняла Ухвалу №1489 «Про продаж з аукціонів права оренди земельних ділянок у м.Львові», якою передбачалось продаж права оренди частини території стадіону площею 1,15 га. При цьому міськрада, дуже тихенько, кулуарно, змінила цільове призначення цієї земельної ділянки на зону Ж-3 багатоповерхової житлової забудови (5-9 поверхів). І ця земля, яку мешканці називають «запасним тренувальним полем», була б безповоротно втрачена для громади міста, якби тоді ще ТОВ «Чесний Продукт» не звернулися до суду про скарження цієї Ухвали. Приводом для подання позивної заяви став висновок судової будівельно-технічної експертизи, виконаної ТзОВ «Гал-Світ» в якому було зазначено, що для обслуговування об’єктів нерухомості необхідно 4,6633 га землі, тобто територію усього стадіону. Суди тривали до 26 лютого 2013 року, коли Вищий адміністративний суд України остаточно визнав Ухвалу протиправною та скасував її.
Усі ці суди залишались без розголосу і мешканці району втомившись споглядати повне занедбання території стадіону почали самотужки приводити до ладу футбольні поля, викорчовувати хащі і вивозити сміття. Зі сторони власника об’єктів нерухомості не було жодних дій, тому виникла ідея просто викупити занедбану роздягальню, залишки бігової доріжки і фундамент колишньої огорожі для суспільних потреб. У 2015 році, на засіданні виконавчого комітету ухвалили рішення, згідно якого ЛМР надала дозвіл ЛКП «Спортресурс» замовити роботи з оцінки спортивного стадіону «Сільмаш» на вул. Городоцькій, 207 (юридична адреса стадіону та адреса приміщення роздягалень). Тоді споруди, які належать «Три корони Девелопмент» оцінили у 7 мільйонів 200 тисяч гривень. Однак на пленарному засіданні ЛМР 4 жовтня 2016 року депутати вирішили провести повторно оцінку майна і водночас остаточно з’ясувати ситуацію щодо власників. 18 травня 2017 року на підставі нової оцінки Львівська міська рада прийняли Ухвалу №1983, якою вирішено викупити у ТОВ «Три Корони Девелопмент» для суспільних потреб роздягальні для спортсменів та споруди стадіону, яка складається з футбольного поля і воріт, огорож, бігової доріжки. Оскільки ТОВ «Три Корони Девелопмент» відмовилися продати об’єкти нерухомого майна, юридичне управління ЛМР звернулися до суду про примусове відчуження об’єктів нерухомого майна.
Мешканці мікрорайону разом із юристами Львівської міської ради стійко ходили по судам намагаючись виграти завідомо програшну справу. Однак, оскільки в законодавстві України не має серед переліку об’єктів які підлягають примусовому відчуженню стадіонів, ТОВ «Три Корони Девелопмент» поповнила свій багаж ще однією виграшною судовою справою проти ЛМР.
Паралельно, у травні 2017 року, виконавчий комітет ЛМР надав дозвіл на створення детального плану території, який затвердили на початку 2018 року, із зміною функціонального зонування території стадіону «Сільмаш» у районі вул. І. Сулими, вул. Поперечної, вул. Зв’язкової, яким було повернуто цільове призначення запасного тренувального поля з зони багатоповерхової житлової забудови на зону спортивних споруд. Під час представлення зміненого детального плану території в рамках проведення громадських слухань щодо врахування громадських інтересів мешканці прилеглих вулиць які вщент заповнили сесійну залу ЛМР підписали звернення в якому вимагали збереження стадіону як спортивної громадської інфраструктури.
Саме земельна ділянка зі сторони вул.Сулими на якій розміщене запасне тренувальне поле і щодо якої змінювалося цільове призначення землі нині є об’єктом боротьби громади із власником об’єктів нерухомості ТОВ «Три Корони Девелопмент».
Офіційною причиною судового спору, який на даний час розглядається у Господарському суді Львівської області є Ухвала №3857 від 20.09.2018 року, якою надано ЛКП «Спортресурс» дозвіл на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 1,8200 га на вул. І. Сулими – вул. Народній. Прийняття цієї Ухвали і розроблення документів на землю, дозволить ЛКП «Спортресурс» зайнятись облаштуванням частини території стадіону і унеможливити будь-які і зазіхання на цю землю. Однак ТОВ «Три Корони Девелопмент» оскаржує законність цієї Ухвали в суді, мотивуючи, що запасне поле необхідне для обслуговування об’єктів нерухомості, посилаючись на висновок, уже згаданої, будівельно-технічної експертизи.
У цьому судовому процесі Львівська міська рада має суттєву підмогу: ЛКП «Спортресурс», яке автоматичнозалучено до справи на стороні ЛМР і мешканці мікрорайону: представник ГО “Народна дія” Тетяна Воскресенська, яка вже виступала стороною у судовому процесі щодо примусового відчуження об’єктів нерухомості ТОВ «Три Корони Девелопмент» для громадських потреб і представник ГО “Розвиток Громади” Вагіла Марія. Маючи у судовому засіданні чотирьох противників адвокату ТОВ «Три Корони Девелопмент» значно складніше шукати аргументи на свою користь, адже представники громади у суді чітко відстоюють позицію мешканців: земля під стадіоном належить громаді і міська рада не може прийняти рішення, яке суперечить думці львів’ян.
Не маловажливим є той факт, що у теперішньому депутатському корпусі мешканці мікрорайону, хоч не мають представленого депутата, однак мають вагому, а в деяких випадках вирішальну підтримку депутата від БПП Сергія Іваха, який є буквально голосом, людей, які хочуть зберегти стадіон. Однак, загалом, в подальшому проблему зможе вирішити мудрий міський голова, який просто зможе домовитись з власниками ТОВ «Три Корони Девелопмент» про викуп майна або запропонує іншу земельну ділянку, адже власника об’єктів нерухомості цікавить виключно міська земля, яку можна забудувати і на цьому заробити гроші.
Зберегти і облаштувати стадіон «Сільмаш» було б значно легше за умови консолідованої позиції усіх гілок влади і громади. Адже, у моменти, коли мешканці мікрорайону буквально готувалися до військових дій за збереження свого простору, «добродії» з депутатського корпусу строчили листи про спорудження інших об’єктів прямо посеред футбольного поля, а чиновники міської ради виступали з пропозиціями проведення концерту і встановлення сцени і стільців на ґрунтовому покритті тренувального майданчика. За таких умов люди висловилися радикально: «Ми не дозволимо нікому переступити межу стадіону з будь-якими заходами, окрім спортивних!» – і ця фраза стосувалася навіть цієї частини стадіону, де знаходиться майно ТОВ «Три Корони Девелопмент».
Фактично говорити про те, що ситуація з стадіоном «Сільмаш» скоро може бути вирішена говорити зарано. Однак, виграш у нинішньому судовому процесі створить прецедент і втілить надію, що стадіон на законних підставах можна зберегти. В іншому випадку, Львівська міська рада, під тиском громади ходитиме по судам до віку, а територія стадіону буде в незадовільному стані, бо в нічийну землю ніхто не захоче і не зможе вкладати кошти.