26 грудня, на останній минулорічній сесії Львівської міської ради під тиском громадськості депутати прийняли Ухвалу «Про створення тимчасової контрольної комісії ради з питань перевірки та контролю за процесами збирання, зберігання, перевезення, утилізації і захоронення твердих побутових відходів у місті Львові».
Як з’ясувалося згодом, депутати проголосували за проект Ухвали, який докорінним чином відрізняється від документу, запропонованого ГО «Розвиток Громади» та іншими громадськими організаціями.
В Ухвалу не включили вимоги громадських організацій щодо встановлення у місцях перевантаження твердих побутових відходів тимчасово, на період роботи тимчасової контрольної комісії, автомобільних електронних ваг, відео-фіксації, виявлення та встановлення усіх приміщень та земельних ділянок на території м. Львова, що використовуються для перевантажень ТПВ та подальшого транспортування до сміттєзвалищ по всій країні, що дозволило б отримати вичерпну, задокументовану інформацію про фактичну ситуацію з вивезенням ТПВ.
З Ухвали вилучили пункт про право тимчасової контрольної комісії у десятиденний термін від дати скерування вимоги отримувати від виконавчих органів міської ради, її структурних підрозділів та комунальних підприємств, а також від спеціалізованих автотранспортних підприємств-перевізників різних форм власності, що діють на території м. Львова, документи, необхідні для виконання покладених на комісію завдань.
Також забрали, включення до складу представників громадськості, які надали би контрольні комісії документи, які так старанно приховують чиновники міської ради. Зокрема, за заявою ГО «Розвиток Громади» відкрито кримінальне провадження 12016140050005642 щодо зловживання владою службовими особами Галицької районної адміністрації, які свідомо прийняли рішення у складі конкурсної комісії та надали ТОВ «Грінера Україна» без належної матеріально-технічної бази та працівників, перевагу у конкурсі на вивезення ТПВ.
Також, за заявою ГО «Розвиток Громади» відкрито кримінальне провадження 12016140090000119 ст. 356 Самоправство щодо купівлі ЛКП «Львівспецкомунтранс» земельної частки, яку придбала фізична особа за 5 днів до цього, а з бюджету розтрачено кошти у великих розмірах.
Представники громадськості змогли б поінформувати контрольну комісію, що 18 січня Галицький районний суд задовольнив клопотання Прокуратури Львівської області про надання тимчасового доступу до документів у рамках досудового розслідування справи №12017140000000004 від 04 січня 2017 року, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч.2 ст.272, ч.2 ст.367 КК України, щодо службових осіб суб’єктів господарювання, які здійснюють вивезення твердих побутових відходів з м. Львова, шляхом зловживання своїм службовим становищем, заволодінням коштfvb міського бюджету, які виділялися для компенсації фактичних додаткових витрат на перевезення ТПВ для всіх категорії споживачів в умовах форс мажорних обставин».
У підсумку, 15 лютого тимчасова контрольна комісія опублікувала проміжний звіт, який став очікуваним наслідком безвідповідального виконання своїх обов’язків міськими депутатами.
Контрольна комісія звітує: «Інформацією щодо обсягів вивезення ТПВ на полігони, відстаней до таких полігонів, додаткового пробігу транспортних засобів у розрізі кожного перевізника районні адміністрації, а також підпорядковані їм відповідні комунальні підприємства не володіють». Однак Рішенням №455 від 21.06.2016 «Про відшкодування додаткових витрат на вивезення та захоронення побутових відходів» передбачено: «Вартість послуг з захоронення побутових відходів розраховується через ділення загальної місячної вартості цих послуг на загальні місячні обсяги захоронення побутових відходів, зафіксовані в актах приймання-передачі послуг з захоронення побутових відходів, підписаних перевізниками побутових відходів та суб’єктами господарювання, які здійснюють їх захоронення». Виглядає, що контрольній комісії не надали документів, на підставі, яких виділялися додаткові кошти ЛКП «ТФ «Львівспецкомунтранс». Водночас, не збігається проста арифметика: як при загальній річній кількості сміття 220460 тонн та середній вартості 380 грн. за тонну у висновку комісії йдеться що комунальні підприємства за обслуговування житлового фонду отримали 8 млн.882 тис. грн., замість 83 млн.775 тис. грн. Виходить, що або у Львові роками завищували кількість вивезеного сміття або 90% мешканців не сплачують за вивезення ТПВ.
Також у звіті зазначено, що у 2016 році ЛКП «ТФ «Львівспецкомунтранс» перерахували місцевим бюджетам Буська, Дрогобича, Жидачева та Золочева 3 млн.790 тис. грн. Це означає, що усе львівське сміття, яке затримували по усій Україні, направду було без пункту призначення, без відповідних угод та вивозилось незаконно. А всі гучні заяви про сміттєву блокаду Львова були чистим політичним піаром.
Якщо депутати так часто говорять про повагу до себе з боку громадськості, вартувало б поважати свої рішення. Контрольна комісія вимагає невідкладно зважувати усе сміття, однак цього вимагають громадські організації понад 8 місяців, за це депутати голосували підтримуючи додаткове виділення коштів. Контрольна комісія вимагає негайного звіту ЛКП «ТФ «Львівспецкомунтранс», однак про це було домовлено на засіданні керівників фракцій і до 1 лютого міський голова обіцяв організувати слухання звіту. І на завершення, контрольна комісія визнала, що депутатами маніпулювали, оскільки безліч питань не погоджуються з профільними депутатськими комісіями, як цього вимагає багатостраждальний Регламент ЛМР.
Усі народні обранці напередодні виборів декларували своє бажання боротися з корупцією та контролювати чиновників. Такі ж повноваження сьогодні надає законодавство України територіальним громадам та представникам громадськості. Зрозуміло, що відповідальності за колективне прийняття антинародних рішень не має. Однак відповідати доведеться напередодні виборів, адже громадськість пам’ятає, хто з депутатів стояв на стороні громади, а хто прикривав своїм мандатом корупційні схеми та чиновників, які ніяк не хочуть чесно служити людям.