Такого про вишиванку ви точно не знали

Для українця вишиванка – не просто одяг. Це щось дуже особливе: особисте, рідне, святе. Здавна українська вишиванка служила як прикрасою так і оберегом, а ще й своєрідним документом, за яким можна було визначити з яких країв родом власник вишиванки.

Наші предки вірили, що вишита сорочка оберігає людину від недобрих думок і заздрісних поглядів людей. Що означають кольори на сорочці, окремі елементи, символи, як із одягу зробити оберіг?

Традиційно найпоширеніший колір тканини в української сорочки вишиванки — це білий, який символізує чистоту, ніжність і первозданність. Чорний же цвіт української вишиванки традиційно був кольором незадоволеності і печалі. У нинішній час вишиванка переживає еру певного відродження, адже останніми роками країну охопило прекрасне почуття патріотизму, наслідком чого стала підтримка національних традицій. Елементи української вишивки все частіше використовуються в дизайні одягу. Тепер носити вишиванку стало не тільки патріотично, а й модно і навіть ексклюзивно.






У всі часи цінувалася ручна робота, тому вишиванки ручної роботи — це дорогоцінний труд, який вносить майстер, вишиваючи орнамент. Орнамент вишивок ділиться на три основні групи: тваринний, абстрактний (геометричний) та рослинний орнамент.
Рослинний орнамент тепер можна зустріти не тільки в вишиванках, а і в колекціях іменитих дизайнерів, натхнених культурою і традиційним костюмом українського народу.
Особливо приємно бачити, що навіть іноземні знаменитості носять блузи в стилі української вишивки.



З   погляду колірної гамми, то класична вишиванка — білого кольору, але також можна розділити види вишиванок на три групи: одноколірні, двоколірні і багатоколірні.

Одноколірні вишиванки виглядають дуже незвично, найчастіше виконані в світлій гаммі — білій або кремовій. Візерунок переважно вишитий шовковими нитками. Такі вишиванки популярні на Чернігівщині та Полтавщині.

Двоколірні вишиванки найчастіше зустрічалися раніше на Київщині та Вінничині. Використовувалися переважно червоні нитки для вишивки орнаменту, які зрідка доповнювалися чорною ниткою для виділення візерунка.
Багатобарвні вишиванки характерні для Карпат, Закарпаття та Гуцульщини. Тут найчастіше використовувався рослинний орнамент.

Кожен колір має своє значення, адже вишиванка традиційно вважається оберегом для свого володаря. Свою першу вишиванку немовля отримувало з тканини, обробленої свічками хресних при хрещенні. Така вишиванка охороняла дитину від негараздів і всього поганого, в деяких регіонах навіть вишивали на непомітній частині цієї вишиванки червоний хрест.
 



Кольори візерунків несуть в собі такий таємний сенс:
Білий колір — служив захистом від злих сил. Таку вишиванку вибирали молоді дівчата для підкреслення своєї природної краси.
Чорний колір — колір печалі і песимізму, найчастіше його вибирали для покійних і скорботних.
Червоний колір — цей колір несе удачу і захист.
Жовтий колір — багатство і благополуччя, символізує сонце, як енергію для всього живого.
Зелений колір — колір народження і зростання.
У наш час вишиванки виготовляються з різних тканин і в різній техніці виконання. Крім вишивки хрестиком або гладдю, візерунки на вишиванках розшиваються бісером. Такий варіант підходить в-першу чергу для жіночої вишиванки. Візерунок виглядає об’ємним.

Орнаменти з вишивки з кожним днем стають все більш популярними. Сьогодні їх втілюють не лише на сорочках, але й на будь-якому сучасному вбранні, на автомобілях та навіть "викарбовують" у вигляді татуювання.