Судову систему планують реформувати

Останнім часом увага громадськості особливо прикута до реформування судової та правової гілок влади.

Арсеній Яценюк на засіданні уряду 21 жовтня заявив, що судову систему потрібно змінювати докорінно, а не переатестовувати діючих суддів. Прем’єр запевнив, що нові судді займуть свої крісла лише тоді, коли пройдуть конкурс за прикладом відбору до поліції. Заявки на участь можуть подати як нові люди, так і ті, хто працює у системі, проте на рівних засадах. Також передбачено, що повноваження діючих суддів, які не пройдуть відбір, автоматично будуть припинені з початком роботи нової судової системи.

Президент натомість анонсував, що Венеціанська комісія до кінця поточного тижня оприлюднить висновки  щодо проекту змін до Конституції України стосовно судової реформи.

Одним із важливих принципів реформування є перехід до триланкової системи судів, при чому більша частина справ буде розглядатися у місцевих судах. Друга ланка – це апеляційні суди,  третя – найвища судова інстанція – Верховий суд України.

Щоб уникнути політичного впливу на судову систему, уряд планує створити єдиний колегіальний орган, який буде відповідальним за підбір та кар’єру кандидатів.  

Ще одним із основних принципів реформування є те, що структура і система судів  визначатиметься виключно законами України.

Уряд надав доручення Міністерству юстиції направити відповідні пропозиції до Конституційної комісії, яка сформована при президентові України, який, зрештою, і ухвалюватиме відповідні законодавчі зміни.