Надзвичайний стан – визнання власної безпорадності!

         Поки мешканці змушені перекривати дороги аби звернути увагу влади на невивезене сміття від їх будинку, при цьому оплативши по тарифу за щоденний приїзд сміттєвоза і прибирання сміття, комунальні служби міста, вочевидь за ці кошти, справно вивозять відходи від помешкання мера.

Як ми попередньо повідомляли, влада міста з червня 2016 року по сьогодні незаконно самоусунулась від вирішення питання захоронення твердих побутових відходів і протиправно уповноважила шістьох преревізників здійснювати пошук полігонів для захоронення львівського сміття, прийнявши рішення виконавчого комітету ЛМР від 21.06.2016 №455 "Про відшкодування додаткових витрат на вивезення та захоронення побутових відходів» та ухвалу ЛМР від 14.07.2016 № 907 «Про затвердження програми забезпечення вивезення та захоронення побутових відходів протягом 2016-2017 років».

При цьому за цей період влада міста не вирішила жодного питання щодо рекультивації Грибовицького сміттєзвалища, знешкодження фільтрату на ньому, пошуку ділянок та будівництва на них нового полігону ТПВ та сміттєпереробного заводу. Також за цей період влада не провела жодного тендеру щодо визначення полігонів для захоронення ТПВ, а також із визначення тарифів на перевезення ТПВ до них. Натомість влада навпаки засекретила інформацію про полігони, на які за останній рік вивозилось сміття, що прямо суперечить законодавству.

Та після проведених правоохоронцями перевірок витрачання бюджетних коштів на каруселі львівського сміття по країні, із оприлюдненням фейкових підприємств із утилізації/захоронення відходів, посадовці мерії, вочевидь втративши протиправні надприбутки від цих каруселей, вирішили змінити цю корупційну схему на іншу і звернулись до уряду країни з проханням про оголошення надзвичайної екологічної ситуації у Львові.

На жаль, мер досі не провів службового розслідування щодо встановлення причин та винних у фактах незаконного відмивання бюджетних коштів на вивезенні з міста сміття.

Так, на засіданні міської комісії ТЕБі НС директор юридичного департаменту ЛМР, Г.Пайонкевич, повідомила, що оскільки мерія не може виконати розпорядження міської Держпродсповслужби щодо вивезення твердих побутових відходів зі Львова, тому надаємо доручення львівському міському голові, відповідно до Закону України «Про зону надзвичайної екологічної ситуації», у встановленому законом порядку звернутись до голови ЛОДА, прем’єр-міністра України про оголошення адміністративних територій міста Львова зоною надзвичайної екологічної ситуації.

Таким чином, влада вкотре вкинула суспільству неправдиву інформацію про справжні причини оголошення надзвичайної ситуації, зокрема замість озвучення єдиної та правдивої причини - власної протиправної бездіяльності щодо вирішення питання сміття, чим привела місто до загрози спалаху епідемії інфекційних захворювань, оголосила – нездатність мерії виконати розпорядження міської Держпродсповслужби щодо вивезення твердих побутових відходів зі Львова у встановлений термін – 12 травня 2017.

 
Відмічаємо, що статтею 5 закону України «Про зону надзвичайної екологічної ситуації» визначені чіткі підстави для оголошення окремої місцевості зоною надзвичайної екологічної ситуації, серед яких не має таких підстав як нездатність органів місцевого самоврядування виконати розпорядження територіальних органів Держпродсповслужби щодо вивезення твердих побутових відходів.
 
Та не встановивши справжні підстави для оголошення окремої місцевості зоною надзвичайної екологічної ситуації не є можливим вжиття достатніх заходів, спрямованих для подолання наслідків надзвичайної екологічної ситуації.
 
Так, в нашому випадку, надзвичайну екологічну ситуацію в місті спричинено бездіяльністю мера та команди, а не природними чи техногенними чинниками, тому за фактів відсутності угод між містом та власниками полігонів ТПВ про захоронення відходів, будівництва власного полігону чи заводу з переробки відходів, такі надзвичайні ситуації будуть повторюватись що два-три місяці, адже разове одномоментне вивезення сміття з міста, як це відбувалось попередньо, не вирішить наявну проблему.
 
Та власне, виходячи із реальної загрози життю та здоров’ю великої кількості людей, спричиненої бездіяльністю мерії, породженою, вочевидь, корупційними апетитами, не має сумнівів, що територію Львова буде оголошено зоною надзвичайної екологічної ситуації.
 
Звісно, вивезення значної кількості необлікованого сміття це гарна можливість продовжити корупційні схеми з вивезення сміття на невідомі полігони , без тендерів, адже мерією досі не визначені ні полігони для захоронення міських відходів, ні тариф на перевезення відходів по країні. При чому фінансування цієї схеми вже буде здійснюватись не тільки за місцевий бюджет, а й державний.
 
Зокрема Закон України «Про зону надзвичайної екологічної ситуації» визначає, що запровадження відповідного правового режиму зони надзвичайної екологічної ситуації передбачає виділення державою та/або органами місцевого самоврядування додаткових фінансових та інших матеріальних ресурсів, достатніх для нормалізації екологічного стану та відшкодування нанесених збитків.
 
Не виключено, що корупційна схема залишається тією ж, тільки джерело фінансування буде потужнішим.
 
Попри це, у випадку запровадження в межах зони надзвичайної екологічної ситуації правового режиму надзвичайного стану відповідно до закону України "Про правовий режим надзвичайного стану" можуть запроваджуватися, такі заходи: 
 
 - встановлення тимчасової заборони на будівництво нових і розширення діючих підприємств та інших об'єктів, діяльність яких не пов'язана з ліквідацією надзвичайної екологічної  ситуації або із забезпеченням життєдіяльності населення; 
 - проведення мобілізації ресурсів підприємств, установ та організацій незалежно від форм власності, зміна режиму їх  роботи та профілю виробничої діяльності в межах, необхідних для проведення аварійно-рятувальних та відновлювальних робіт; 
- примусове відчуження об'єктів права приватної власності з обов'язковим наступним повним відшкодуванням їх вартості. 

Тобто не виключено, що ліквідація наслідків бездіяльності мерії міста, окрім бюджетних коштів, може здійснюватись за рахунок ресурсів підприємств, установ та організацій незалежно від форм власності. Критерії залучення таких ресурсів залишаються невідомими.

Також, не виключеною є можливість припинення діяльності підприємств, що утворюють значні кількості органічних відходів, наприклад таких як ринки, супермаркети, заклади харчування. Тут слід нагадати гучні конфлікти між мерією та низкою таких підприємств. Тому чи не пригадаються старі конфлікти та не запрацюють обмеження щодо цих підприємств, а також окремих забудовників під час надзвичайної ситуації теж залишається невідомим.
 
Підсумовуючи викладене, оголошення території міста Львова зоною надзвичайною екологічної ситуації дозволить, залучивши ресурси держави, підприємств, організацій і установ, на короткий період усунути загрозу епідемії інфекційних хвороб внаслідок гниття відходів на контейнерних майданчиках, адже утворення відходів в місті є неприпинним процесом та потребує системного вирішення.
 
Подолання наслідків будь-якої проблеми є можливим шляхом усунення не її наслідків, а причини. Тому вирішення питання чистоти у місті лежить у площині якості менеджменту міста.