5 цінних порад батькам від заслуженого тренера України

Людина, чиє ім’я гордо вимовляють молоді спортсмени та призери міжнародних змагань, чоловік, який живе спортом і черпає натхнення з нього, тренер вищої категорії з греко-римської боротьби – Міхєєв Олександр Геннадійович. Він завітав у гості до ГО «Розвиток Громади» і радо поділився своїми думками з журналістами.

Історія кар’єри Олександра Геннадійовича розпочалася у Луганській області. Раніше працював старшим тренером у спортивній школі. Восени 2014 року пан Міхєєв переїхав до Львова. Як зізнався він у своєму інтерв’ю, обрав це місто невипадково. Адже культурна столиця Галичини 20 років тому була центром греко-римської боротьби. Зараз тут живуть і чемпіони світу. Однак за останні роки спортивні зали стали занедбаними і виникли проблеми з кадрами.

Основна мета Олександра Геннадійовича – перетворення Львова на центр боротьби. Адже в місті є федерація боротьби, університет фізкультури, воєнні ліцеї та інші інститути, спортивні об’єднання, спортсмени-ветерани… і ті, кому небайдуже майбутнє своїх дітей.
 

- Невдовзі у Львові на СКА відкриється зал греко-римської боротьби. Займатись в ньому зможуть всі охочі діти. У цьому місті є молоді і прогресивні люди, які люблять спорт, пропагують його серед молоді і підтримують юнаків у своїх спортивних починаннях. Активісти ГО «Розвиток Громади» роблять надзвичайно корисну справу – займаються облаштуванням спортзалу. Впевнений, з таким завзяттям, як працюють представники громадської організації, відкриття буде дуже скоро, – зазначив Олександр Міхєєв.
 

Завдяки спільній роботі тренера з президентом федерації боротьби Путієм Є.В. українські спортсмени на міжнародних і всеукраїнських змаганнях здобули 11 медалей.

Імена вихованців Олександра Геннадійовича відомі далеко за межами України. Його підопічними є олімпієць Олександр Хвощ, переможець кубка світу Дмитро Пишков, чемпіон світу Артур Понітаєв, призер світу Денис Дем’янков та багато інших. Тільки на останніх чемпіонатах області виступало вісім спортсменів, які в своїх вагових категоріях вибороли чотири медалі: дві золоті, одну срібну і одну бронзову.

Зі скількох років варто починати займатись спортом дітям?

- Я прихильних заняття спортом з ранніх, 6-7 років. Проте не можна віддавати малюків у спортивні секції тільки для того, щоб вони хоч чимось займались. До цього варто підійти відповідально. Батькам спочатку треба поцікавитись чи поблизу їхнього дому є хороша спортивна школа. Тільки після цього можна віддавати дітей у спортивні секції.

Як має виглядати заняття?

- Заняття має проводитись ігровим методом. Тоді діти ставатимуть більше організовані і матимуть бажання займатись.

Варто змушувати йти дітей на заняття, якщо вони не хочуть?

- У спорті не може бути «хочу – не хочу». Батьки мають встановити правило: «треба». Проте після відвідування спортшколи, дітей обов’язково варто питати про їхні успіхи, як пройшло заняття, що їм сподобалось чи не сподобалось.

Діти приходять слабкі, нема сильних дітей. Хороший тренер має бути, мов скульптор, що виліплює професійних спортсменів. Обов’язковим для тренера є знання анатомії, психології і фізіології.

Скільки в середньому має тривати заняття?

- Дитина-початківець може займатися до 1 години, не більше. З плином часу цей час треба збільшувати. В спортсменів вищої категорії тренування можуть займати кілька годин. Хочу звернути увагу на те, що ні в якому разі не можуть разом займатися діти, які пішли в 1 клас і ті, які навчаються в 9 класі.

Кожне заняття має давати ефект. Хороший тренер обов’язково має знайти підхід до дитини і вміти контролювати весь процес тренування. Батьки ні в якому разі не мають боятися тренера.

Що робити, якщо дитина є обдарована, але не хоче займатися спортом?

- Міняти тренера. Якщо така проблема виникла у дівчинки, то з нею має говорити батько. Адже він може спілкуватись більш твердо у порівнянні з матір’ю. Варто пояснити дитині причини заняття спортом і її переваги від цього.

Якщо дівчинка не хоче займатись спортом – треба створити штучний голод, тобто заборонити ходити на тренування. В такому випадку відбудеться зворотній процес – у дитини з’явиться бажання відвідувати заняття. Насильно змушувати ходити на тренування не можна.

Батьки мають:

1. Знайти до дитини підхід.
2. Пояснити, чому варто відвідувати секції у спортшколі.
3. Мати розуміння тренера і дитини.
4. Скласти самостійно план занять.
5. Приділяти максимум свого часу дитині.

Що гальмує розвиток спорту в Україні? Які нас чекають перспективи?

- Всю сьогоденну систему треба змінювати.

Змінювати треба за закордонним зразком?

- За період незалежності України помінявся вже третій міністр молоді та спорту. Зміни відбуваються лише напередодні Олімпійських ігор. Очікується, що після проведення цьогорічних реформ, спорт буде виживати. Адже видатки на рекламу і пропаганду спорту – мізерні. В результаті тільки 5% української молоді є професійними спортсменами.

Від чого може залежати бажання дитини займатись спортом?

- Від викладача. В школах з дітьми займаються шаблонно, що є великою помилкою. До кожного вихованця має бути індивідуальний підхід.

В Україні дуже сильна спортивна школа з гімнастики. Для дітей проводять нестандартні тренування, після яких результат є колосальним.

Яке ваше життєве кредо?

- Перш за все, це – боротьба. Дуже люблю свою професію. Люблю дітей, адже вони, як квіти – їх треба підливати, оберігати, при потребі закрити від сонця. Для того, щоб побачити їхній цвіт, потрібні роки тренувань. Якщо діти довго займаються спортом (багато років), то треба і підтримати, і посприяти. На їхньому шляху може бути багато труднощів, але спорт – це боротьба.

Мрії стають реальністю не з допомогою магії або бажання, а з допомогою цілеспрямованості і завзятій праці.
А. Міхєєв


Назаренко Мар’яна, журналістка