Що за «брудну» гру затіяла ЛМР?

 Вчора, 1 вересня, у прес-службу громадської організації «Розвиток Громади»  надійшло повідомлення про те, що міська рада «замилює очі» перевізникам та пільговим пасажирам.

В той час, коли мер міста запевняв перевізників, що вже взявся за вирішення транспортного колапсу в місті, паралельно прес-служба ЛМР підготувала низку матеріалів про думку пільгової частини пасажирів (скріншоти ми додаємо). Ці матеріали виглядають маніпулятивними, адже у них написано про обмеження пільг. Скидається на те, що журналісти мерії ставили питання пільговикам так, щоб отримати потрібну відповідь, але при цьому не пояснили інтерв'юйованим причин страйку перевізників.

У повідомленні йдеться про те,що пільговики не згідні, аби їхні права на переїзд обмежували. Проте, про яке обмеження ми говоримо? Перевізники, знаючи, що такі дії не є у межах закону, не розглядають такого варіанту вирішення проблеми. Мало того, самі ж виступають проти будь-яких ущемлень прав пасажирів. То чому ж журналісти ЛМР вводять в оману мешканців та ставлять питання некоректно? Це лише доводить лицемірство мерії.
  • Я повністю підтримую ініціативу перевізників щодо введення єдиного обліку пільгових категорій та створення електронного квитка. Адже має бути контроль і порядок. Міська влада власноруч довела до такої ситуації, адже так гостро проблема з пільговими пасажирами стоїть вже не перший рік, - коментує пані Марія, учасниця об’єднання УТОС

 

  • Дуже і дуже хороша ідея. Я «за». Введення єдиного загального реєстру, на мою думку, значно покращить відношення водіїв до пільговиків, адже вони будуть впевнені у правдивості документу та в тому, що їм відшкодують кошти, - розказала візочниця  Каріна Айрапетян
Протиставляючи один одному перевізника і пільгового пасажира, міська влада штучно створює конфлікт. Таке викривлення інформації журналістом – моральний злочин. Такі однобокі публікації на сайті ЛМР порушують найпершу заповідь журналістики – завжди бути об’єктивним.

Нагадаємо, що 30 серпня, перевізники Львова розпочали акцію протесту «За якість і безпеку перевезень». Склавши основні вимоги до влади міста, протестувальники сіли за стіл перемовин та запропонували кілька варіантів вирішення транспортного колапсу. Страйкарі вважають, що в процесі роботи потрібно враховувати інтереси і власників маршруток, і пасажирів-пільговиків, і пасажирів, які платять за проїзд. Усі мають право на безпечні та якісні перевезення.